How was the article?

1708100cookie-checkFarklı Ülkelerde İnsanlar Noel’i Nasıl Kutluyor?
Technology
2022/12

Farklı Ülkelerde İnsanlar Noel’i Nasıl Kutluyor?

Noel, dünya çapında en yaygın kutlanan bayramlardan biridir. Her yıl milyarlarca insan İsa Mesih’in doğumunu anmak için bayram kutlamalarına katılıyor. Ancak farklı ülkelerin ve kültürlerin farklı kutlamalar yaptığını biliyor muydunuz? İşte Noel’in dünya çapında kutlandığı benzersiz yollardan bazılarına bir göz atın.

Dünya Çapında Kutlanan Noel

Birleşik Devletler

Amerika’da Noel, ağaç süslemek, kilise ayinlerine katılmak, hediye alışverişinde bulunmak, ilahi söylemek, kurabiye ve kek pişirmek, masa oyunları oynamak ve klasik tatil filmleri izlemek gibi çeşitli geleneksel etkinliklerle kutlanır. Noel arifesinde veya gününde aileler hindi veya jambon ile patates püresi, dolma, bademli taze fasulye gibi çeşitli yiyeceklerden oluşan büyük bir ziyafet için bir araya gelirler. Birçok evde popüler bir tatlı, çırpılmış krema veya dondurma ile balkabağı turtasıdır. 25 Aralık’ta çocuklar Noel Baba tarafından kendileri için ‘ağacın’ altına bırakılan hediyeleri bulmak için erkenden uyanırlar. Birçok aile bu günde özel kilise ayinlerine katılır ve bunu genellikle aile üyeleri ya da arkadaşlarla yenen yemekler takip eder.

Fransa

Fransa’da aile üyelerinin Noel arifesinde ‘cadeaux’ olarak bilinen küçük jetonları değiş tokuş etmesi gelenekseldir. Bu hediyelerin akşam yemeğinden sonra ancak gece yarısından önce açılması gerektiğine inanılır, böylece gece boyunca sevdiklerinizle kutlama yaparken tadını çıkarabilirsiniz. Hatta bazı Fransız aileler, Noel Günü gelmeden önceki gece ziyarete gelen Noel Baba ya da Pere Noel tarafından hediyelerle doldurulabilsin diye çorap yerine ayakkabılarını çıkarırlar! 25 Aralık’ta Fransız aileler genellikle kestane ile doldurulmuş kızarmış hindi, boudin blanc (domuz etinden yapılan bir tür sosis) ve kremalı bir sosla servis edilen istiridye gibi yemeklerin yer aldığı büyük bir ziyafetin tadını çıkarırlar. Tatlı olarak, krepler genellikle Chartreuse veya Grand Marnier gibi likörlerin yanında servis edilir ve bunlar genellikle pain d’epices adı verilen zencefilli kek parçalarıyla eşleştirilir.

Türkiye

Türkiye’de Noel 7 Ocak’ta kutlanır ve Noel Bayrami ya da Küçük Noel olarak bilinir. Kutlamaların merkezinde KURISUMA adı verilen özel bir tatlı yer alır. Türkiye’de evler yaprak dökmeyen yeşillikler, lambalar ve mumlarla süslenirken, arka planda çalan halk müziği eşliğinde şehrin tüm sokaklarında gülümsemeler ve kahkahalar yükselir. Dil engellerini aşan ve bu büyülü mevsimde dünyanın dört bir yanından insanları birleştiren muhteşem bir yaşam kutlaması.

Japonya

Japonya’da Noel oldukça ticarileşmiştir – ama yine de benzersizdir! Aralık ayının başından itibaren ülkenin dört bir yanındaki mağazalarda yılbaşı süsleri ve hediyeleri satılmaya başlanır. KFC, Japon Noel geleneğinin bir parçası haline gelmiştir – kızarmış tavuk kovaları aile üyeleri arasında hediye olarak değiş tokuş edilir! Noel Günü’nde çoğu insan evde yemek pişirerek ya da KFC’den paket yemek sipariş ederek sakin bir gün geçirir. Bu günde aile üyeleriyle hediye alışverişi yapmak yerine, çoğu insan Noel arifesinde arkadaşlarına veya sevgililerine hediye verir!

Meksika

Meksika’da Noel, 16 Aralık’ta başlayıp 6 Ocak’ta sona eren ve bir ay süren bir kutlamadır. Kutlamalar, ailelerin İsa doğmadan önce Yusuf ve Meryem’in sığınak arayışını canlandırmak için dokuz günlük bir hac yolculuğuna katılmalarını içeren Las Posadas ile başlar. 24 Aralık’ta Meksikalı aileler tamale, pozole ve buñuelos (tatlı bir kızarmış hamur işi) içeren büyük bir akşam yemeği için bir araya gelirler. Yemekten sonra kilisede gece yarısı ayinine katılırlar ve hediye alışverişi için eve gelirler.

Sonuç

presents

Nerede yaşıyor ya da tatilinizi nerede kutluyor olursanız olun, her kültürün yılın bu özel zamanını onurlandırmak için kendine özgü bir yolu olduğunu inkar edemezsiniz! Farklı kültürlerin tatil sezonlarını nasıl geçirdiklerini öğrenmek söz konusu olduğunda keşfedilecek çok şey var! İster eski bir dünya geleneğini ister yeni ve heyecan verici bir şeyi tercih edin, dünyanın dört bir yanındaki insanların Noel’i kutladığı tüm büyüleyici yolları keşfederken eğleneceğinizi umuyoruz! Her durumda, Noel hediyeleri çok önemlidir ve henüz ne vereceğinizi bilmiyorsanız, huawei 2022 yılbaşı promosyonları göz atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Other Technology